Test kamery Wi-Fi D-Link DCS-8000LH

Jeszcze do niedawna monitoring domu czy biura stanowił nie lada wyzwanie i wymagał skomplikowanego, dedykowanego sprzętu. Dzięki kamerze internetowej takiej jak D-Link DCS-8000LH każdy może podglądać co dzieje się w jego mieszkaniu czy biurze z dowolnego miejsca na świecie.

Test kamery Wi-Fi D-Link DCS-8000LH

Możliwość monitoringu pomieszczeń przez internet staje się obecnie bardzo prosta i wygodna. Nie wymaga znajomości zagadnień sieciowych, udostępniania portów, specjalistycznej konfiguracji. Wystarczy kamera Wi-Fi taka jak D-Link DCS-8000LH, którą można podłączyć do lokalnej sieci Wi-Fi oraz dedykowane konto w serwisie producenta, aby móc podglądać co dzieje się w monitorowanym pomieszczeniu. Mając kilka kamer można monitorować wiele pomieszczeń, a wszystko obserwować w wygodnej aplikacji na smartfonie.

Instalacja i konfiguracja

Instalacja i konfiguracja kamery D-Link DCS-8000LH jest bardzo prosta, jednak do prawidłowego skonfigurowania wymagany jest smartfon z systemem Android lub IOS oraz zainstalowaną aplikacją mdlink Lite i bezpłatnym kontem w chmurze mydlink.

Po uruchomieniu aplikacji należy wybrać opcję Dodaj kamery, a następnie zeskanować kod QR znajdujący się na spodzie urządzenia.

Test kamery Wi-Fi D-Link DCS-8000LH

Aplikacja poprosi o włączenie Bluetooth w smartfonie oraz podłączenie kamery do zasilania. W pierwszym kroku kamera zostanie połączona ze smartfonem właśnie poprzez łącze bluetooth, a następnie zostanie skonfigurowane i zapisane bezpośrednie połączenie kamery z siecią lokalną Wi-Fi. Po przeprowadzeniu konfiguracji kamera DCS-8000LH jest gotowa do pracy. Jej ikona pojawi się w głównym oknie aplikacji mydlink Lite.

Test kamery Wi-Fi D-Link DCS-8000LH

W podobny sposób użytkownik może skonfigurować i dodać do aplikacji mydlink Lite więcej kamer, na przykład umieszczonych w wielu pokojach czy pomieszczeniach biurowych.

Kamera DCS-8000LH – użytkowanie

Po skonfigurowaniu kamery i podłączeniu jej do sieci lokalnej użytkownik może zacząć korzystać z urządzenia. Kamera umożliwia dwa sposoby podglądu obrazu na żywo:

 • poprzez aplikacje mydlink Lite na smartfonie
 • poprzez stronę WWW znajdującą się pod adresem http://www.mydlink.com

Test kamery Wi-Fi D-Link DCS-8000LH

W obydwu przypadkach podgląd możliwy jest wszędzie tam, gdzie tylko użytkownik ma dostęp do internetu.

Poprzez aplikację użytkownik ma możliwość poglądu obrazu na żywo, zrobienia zdjęcia, nagrywania materiału wideo.

Test kamery Wi-Fi D-Link DCS-8000LH

Podobne możliwości są także poprzez stronę WWW (bez nagrywania wideo), jednak w tym przypadku nie wszystkie przeglądarki internetowe współpracują z kamerą. Bez problemu (po zainstalowaniu odpowiedniej wtyczki) obraz z kamery D-Link DCS-8000LH możemy obserwować w przeglądarce Chrome oraz Internet Expolorer. Niestety, zarówno Edge, FireFox, jak i Opera nie są obsługiwane. Po zalogowaniu się na stronie, zamiast obrazu z kamery w przeglądarkach tych zobaczymy poniższy komunikat.

Test kamery Wi-Fi D-Link DCS-8000LH

Detekcja ruchu i dźwięku

Test kamery Wi-Fi D-Link DCS-8000LH

Nie każdy posiadacz kamery DCS-8000LH ma tyle czasu, aby cały czas obserwować obraz z kamery, dlatego urządzenie zostało wyposażone w funkcje wykrywania ruchu oraz głosu. Po aktywacji tych funkcji użytkownik będzie informowany za pomocą funkcji powiadomień na urządzeniu mobilnym lub wiadomości e-mail o tym, że kamera wykryła ruch lub dźwięk. Użytkownik ma możliwość samodzielnego skonfigurowania poziomu dźwięku powyżej którego wysyłane jest powiadomienie oraz obszaru wykrywania ruchu. Dzięki temu można wyeliminować fałszywe sygnały.

W dzień i w nocy

Kamera DCS-8000LH umożliwia podgląd i rejestrację wideo w rozdzielczości 1280×720 przy 30 fps z dźwiękiem. Nagrywany obraz jest płynny i wyraźny. Stałoogniskowy obiektyw z powodzeniem poprawnie rejestruje materiał wideo w odległości od około 10 cm. Dzięki szerokiemu kątowi widzenia obiektywu kamera umieszczona w rogu pokoju o wymiarach 5×5 m bez problemu rejestruje obraz całego pokoju. Z odległości około 2 metrów można odczytać etykietę na butelce. Chociaż kamera nie ma możliwości obrotu, wyposażona jest w funkcję 4-krotnego powiększania obrazu.

Test kamery Wi-Fi D-Link DCS-8000LH

Kamera D-Link umożliwia także obserwację przy słabym oświetleniu i w całkowitej ciemności. Po Wykryciu słabego oświetlenia, urządzenie przełącza się w tryb nocny, w którym automatycznie włącza się dioda doświetlająca scenę w podczerwieni, a obraz wyświetlany i rejestrowany jest jako czarno-biały.

Test kamery Wi-Fi D-Link DCS-8000LH

Przy przejściu z trybu dziennego do nocnego objawia się jedna z niewielu wad kamery. Przełączanie realizowane jest za pomocą przekaźnika znajdującego się wewnątrz obudowy, być może z jakiś powodów technicznych, poboru prądu itp. było to wymagane, jednak pracy przekaźnika towarzyszy dość głośne kliknięcie. Niestety takie rozwiązanie sprawia, że kamera DCS-8000LH nie może posłużyć jako kamerka „szpiegowska”. Obserwowana osoba, zwłaszcza wieczorem, może bardzo łatwo odkryć kamerę po dźwięku przełączania trybu pracy z dziennego na nocny i z powrotem (choćby przy włączaniu i wyłączaniu światła w pomieszczeniu). Szkoda, tym bardziej, że kamera pozwala na programowe (z poziomu aplikacji mobilnej) wyłączenie diody sygnalizującej pracę urządzenia.

Plusy:

 • +wygodna instalacja
 • +detekcja ruchu i dźwięku
 • + niewielkie wymiary
 • +dobra jakość obrazu
 • +możliwość podglądu w dzień i w nocy
 • +możliwość wyłączenia diody sygnalizujące pracę

Minusy:

 • -brak współpracy z niektórymi przeglądarkami internetowymi (Edge, FireFox, Opera)
 • -brak możliwości udostępniania wideo
 • -głośne przełączanie na tryb nocny

Znajdź najniższe ceny kamery D-Link DCS-8000LH