Wyciskarki wolnoobrotowe – hit lata 2017 wśród urządzeń AGD

Tegoroczne lato, choć dość kapryśne ma swój hit wśród urządzeń domowego AGD, niewątpliwie jest to wyciskarka wolnoobrotowa.

Wyciskarka wolnoobrotowa w odróżnieniu od sokowirówki nie ściera owoców i warzyw na miazgę wytwarzając przy tej okazji sok, lecz za pomocą ślimaka wytłacza sok z produktów. Dzięki temu, że sok wytłaczany jest z dość małą prędkością (stąd nazwa: wyciskarka wolnoobrotowa) rzędu kilkudziesięciu obrotów na minutę, uzyskany sok jest bardziej klarowny i przejrzysty niż ten z sokowirówki, w której ostrza tnące obracają się z bardzo dużymi prędkościami. Nie ma także miąższu, który w postaci wytłoczyn jest oddzielany do odpowiedniego zbiornika.

Na rynku dostępne są zasadniczo dwa rodzaje konstrukcji wyciskarek wolnoobrotowych. W pierwszej zastosowano poziomy ślimak, podobnie jak w maszynce do mięsa.

Wyciskarki wolnoobrotowe - hit lata 2017 wśród urządzeń AGD

Drugi rodzaj wyciskarek wyposażony jest w pionowo osadzony ślimak. Takie rozwiązanie sprawia że urządzenie jest bardziej kompaktowe i rozbudowane w górę, umożliwia także zastosowanie dodatkowych filtrów oddzielających miąższ od soku.

Wyciskarki wolnoobrotowe - hit lata 2017 wśród urządzeń AGD

O tym, że producenci AGD w tym roku postawili właśnie na wyciskarki wolnoobrotowe świadczy choćby fakt, że tego typu urządzenia pojawiły się w ofertach takich firm jak Amica, Sencor, GoClever, czy Manta.

GoClever Slow Juicer – wyciskarka wolnoobrotowa

SSJ 4050NP Wolnoobrotowa wyciskarka ślimakowa Sencor

JSM 4012 nowa wyciskarka wolnoobrotowa Amica

SJV701 Wyciskarka wolnoobrotowa marki Blaupunkt