D-Link DIR-809 dwuzakresowy router w przystępnej cenie

Jeszcze do niedawna urządzenia oferujące pracę bezprzewodową w paśmie 5 GHz były bardzo drogie i niezbyt popularne. Obecnie możemy kupić bezprzewodowy router Wi-Fi 802.11ac taki jak D-Link DIR-809 w bardzo przystępnej cenie, zaś domowych urządzeń obsługujących sieć 5 GHz jest coraz więcej.

D-Link DIR-809 dwuzakresowy router w przystępnej cenie

Szukając nowego routera domowego warto rozglądać się za modelem wyposażonym zarówno w pasmo 2,4GHz jak i 5 GHz. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy rozdzielić obsługę domowego internetu oferując dla starszych urządzeń takich jak komputer, laptop itp. pracę na częstotliwości 2,4GHz oraz strumieniowanie danych, filmów, granie online – na mniej zaśmieconej częstotliwości 5 GHz. Wiele nowych urządzeń takich jak smartfony, telewizory z funkcją Smart, czy konsole do gier (PS4, Xbox One) oferują możliwość pracy w technologii Wi-Fi 802.11ac.

D-Link DIR-809

D-Link DIR-809 dwuzakresowy router w przystępnej cenie

Router D-Link DIR-809, w odróżnieniu od testowanego poprzednio modelu DIR-885L (znajdź najniższą cenę) to prosty model dwuzakresowego routera Wi-Fi Wireless AC750 wyposażonego w obsługę najnowszego standardu szybkiej transmisji danych Wi-Fi 802.11ac z technologią dwuzakresową oraz szybkie porty Ethernet pozwalające przesyłać dane sieciowe bez najmniejszych zakłóceń. Router wyposażony jest w 3 zamontowane na stałe anteny, 4 porty LAN Fast Ethernet 10/100, 1 port WAN Fast Ethernet 10/100, Moduł 5 GHz Wi-Fi IEEE 802.11ac oraz Moduł 2,4 GHz Wi-Fi IEEE 802.11 a/b/g/n. Obudowa wykonana jest z tworzywa sztucznego w kolorze czarnym.

D-Link DIR-809 dwuzakresowy router w przystępnej cenie

Oznaczenie AC750 informuje użytkownika o łącznej przepustowości dla obydwu zakresów pracy do 433 Mbit/s w paśmie 5 GHz oraz do 300 Mbit/s w paśmie 2,4 GHz.

D-Link DIR-809 dwuzakresowy router w przystępnej cenie

DIR-809 konfiguracja i użytkowanie

Konfiguracja routera D-Link DIR-809 przebiega w sposób typowy dla podobnych urządzeń. Niestety podobnie jak w dużo droższym urządzeniu DIR-885L brak jest możliwości ustawienia komunikacji w języku polskim. Jest to o tyle dziwne, że producent przewidział możliwość zmiany języka, na stronie internetowej możliwe jest nawet pobranie pakietów językowych, jednak dostępne są one jedynie w języku hiszpańskim i portugalskim.

D-Link DIR-809 dwuzakresowy router w przystępnej cenie

Podczas codziennego użytkowania przez okres około 4 tygodni router D-Link DIR-809 nie sprawiał żadnych problemów. Jego działanie było stabilne i praktycznie niezauważalne. Ani razu nie zawiesił się, ani też nie wymagał resetu. Sieć w jakiej testowany było urządzenie składała się z 4 smartfonów, w tym dwa z możliwością pracy w paśmie 5 GHz, telewizora Smart z obsługą Netflix oraz 3 komputerów. Sygnał WiFi rozprowadzany był w pomieszczeniach o łącznej powierzchni około 100 m2 przedzielanych ścianami z betonu. We wszystkich pomieszczeniach zasięg sygnału w paśmie 2,4GHz był praktycznie maksymalny. Niestety propagacja sygnału 5 GHz była słabsza. W praktyce może się okazać, że zasięg działania routera na przykład w kilku piętrowym domku może być zbyt mały, jednak powinien być zupełnie wystarczający do pokrycia siecią Wi-Fi typowego mieszkania w bloku.

D-Link DIR-809 dwuzakresowy router w przystępnej cenie

Plusy:

Minusy:

+ praca na częstotliwości 2,4 GHz i 5 GHz

+ prosta obsługa i konfiguracja

+ stabilna praca

+ przystępna cena

– brak języka polskiego

– spadek zasięgu w paśmie 5 GHz

– nieodłączane anteny

Znajdź najniższą cenę na router D-Link DIR-809