DIR-878 – wydajny, dwupasmowy router od D-Linka

D-Link DIR-878 to dwupasmowy router ze średniej półki, który idealnie sprawdzi do rozdzielania internetu w mieszkaniu czy domu. Dzięki możliwości pracy w paśmie 5 GHz jest doskonałym rozwiązaniem do udostępniania multimediów, grania online, czy strumieniowania wideo.

DIR-878 – wydajny, dwupasmowy router od D-Linka

Po testach routera z wysokiej półki, przeznaczonego dla wymagających użytkowników D-Link DIR-885L (znajdź najniższą cenę) oraz prostego DIR-809 (znajdź najniższą cenę) przyszedł czas na średni model w ofercie firmy D-Link DIR-878. Model ten stanowi doskonałe uzupełnienie linni domowych routerów w ofercie firmy D-Link oferując parametry nie odbiegające od najwyższych modeli (Gigabitowy WAN i LAN, sieć Wi-Fi pracująca w pasmach 2,4 i 5 GHz, przyjazny interfejs obsługi) za znacznie niższą cenę.

DIR-878 – wydajny, dwupasmowy router od D-Linka

Technikalia

AC1900 MU-MIMO Wi-Fi Router taką pełną nazwę nosi router DIR-878. Postaramy się rozszyfrować, co kryje się pod poszczególnymi oznaczeniami.

Router DIR-878 umożliwia transfer danych łącznie o przepustowości 1900 Mb/s (1,300 Mb/s w paśmie 5 GHz + 600 Mb/s w pasmie 2.4 GHz). Dzięki dwóm niezależnym sieciom pracującym na częstotliwościach 5 GHz oraz 2,4 GHz możliwe jest znacznie lepsze wykorzystanie sieci bezprzewodowych. Nowsze urządzenia mogące pracować w paśmie 5 GHz to głównie smartfony, tablety, telewizory Smart. Dla tych bardzo ważną funkcją jest strumieniowanie danych (streaming) na przykład w celu oglądania filmów online, czy słuchania muzyki. Możliwość pracy w znacznie mniej zakłóconym i zaśmieconym pasmie 5 GHz jest idealnym rozwiązaniem. Pozostałe urządzenia, takie jak laptopy, czy komputery stacjonarne wykorzystują zazwyczaj do łączności z internetem pasmo 2,4 GHz. Urządzenia te wykorzystują internet w bardziej tradycyjny sposób – do przeglądania stron internetowych czy przesyłania plików.

DIR-878 – wydajny, dwupasmowy router od D-Linka

Dzięki funkcji MU-MIMO (Multi-User Multiple-Input Multiple-Output) router zapewnia maksymalną wydajność i przepustowość sieci WiFi dla wszystkich urządzeń podłączonych do sieci, w tym samym czasie. Przekłada się to na znacznie lepszą dystrybucję danych aniżeli w przypadku tradycyjnych routerów. Każdy z użytkowników może korzystać ze swoich ulubionych treści: transmisja materiałów HD, transmisja dużych plików oraz gra online bez lagów, jednocześnie, bez zmartwień o opóźnienia i niestabilne połączenie. Każdy podłączony do routera użytkownik może zarówno pobierać i wysyłać dane w tym samym czasie i w żaden sposób nie wpłynie to negatywnie na korzystanie z internetu przez innego użytkownika.

Mocny, dwurdzeniowy procesor oraz duża ilość pamięci wewnętrznej router (128 MB) zapewnia stabilną i wydajną pracę urządzenia nawet przy bardzo dużym ciągłym obciążeniu przez wielu użytkowników naraz.

Router D-Link DIR-878 wyposażony jest w cztery mocowane na stałe anteny, które zapewniają prawidłową propagację sygnału w całym domu. Sygnał z routera bez problemu pokryje typowe mieszkanie w bloku, jak i niewielki dom.

W codziennym użytkowaniu

Podczas kilkutygodniowych codziennych testów router D-Link DIR-878 sprawdził się znakomicie. Obciążany był równoczesnym streamingiem wideo z internetu do telewizora Smart kilku tabletów oraz smartfonów, współpracował także z kilkoma laptopami oraz komputerami stacjonarnymi. Dzięki połączeniu przewodowemu LAN o gigabitowej przepustowości doskonale sprawdził się także jako router udostępniający dane z dysku sieciowego. Podczas testów router DIR-878 nie zawiesił się ani razu, nie zaobserwowano także spowolnienia transferu przy nadmiernym obciążeniu urządzenia. Z powodzeniem można więc polecić urządzenie wszystkim osobom chcącym mieć w domu stabilny router, który po prostu pracuje 24 godziny na dobę i praktycznie nie musimy o nim pamiętać.

Przydatne funkcje

Oprócz standardowych funkcji, jakie znajdziemy praktycznie w każdym routerze D-Link DIR-878 wyposażony jest w kilka przydatnych funkcji, które warto pokazać, a których próżno szukać w urządzeniach innych firm.

Sieć dla gości (Guest Zone)

DIR-878 – wydajny, dwupasmowy router od D-Linka

Po włączeniu funkcji Guest Zone użytkownik może utworzyć dodatkową sieć Wi-Fi przeznaczoną dla gości. Po zalogowaniu się do tej sieci, użytkownik ma dostęp do internetu, jednak znajduje się w innej podsieci niż sieć lokalna, nie może komunikować się, ani wykrywać urządzeń w podstawowej sieci. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasza sieć lokalna jest lepiej chroniona i zabezpieczona przed możliwością ataków poprzez Wi-Fi. Takie rozwiązanie może także być wykorzystane jeśli chcemy użyć routera DIR-878 do rozdzielenia internetu w biurze czy małej firmie. Możemy wtedy udostępnić oddzielną sieć Wi-Fi dla gości, bez obaw, że będą w stanie podejrzeć zasoby sieci podstawowej.

Priorytetyzacja urządzeń (QoS Engine)

DIR-878 – wydajny, dwupasmowy router od D-Linka

Router D-Link DIR-878 wyposażony jest w bardzo wygodny graficzny interfejs umożliwiający nadanie priorytetów podłączonych do niego klientów sieci. Wystarczy przeciągnąć podłączone urządzenie, aby ustalić jego priorytet dostępu do internetu. Użytkownik może ustawić jedno urządzenie o najwyższym priorytecie, dwa o wysokim oraz 9 o średnim. Dzięki temu, jeśli na przykład zależy nam na streamingu danych do telewizora aby wyświetlanie filmów z internetu odbywało się bez zakłóceń, przeciągamy i ustalamy najwyższy priorytet dla telewizora. Graficzny sposób prezentacji i konfiguracji QoS jest znacznie wygodniejszy i czytelniejszy nawet dla mało zaawansowanego użytkownika.

Statystyki (Statistics)

DIR-878 – wydajny, dwupasmowy router od D-Linka

Router wyposażony jest w funkcje graficznej prezentacji statystyk pobieranych i wysyłanych danych. Dane prezentowane są w wygodny i czytelny sposób z podziałem na Internet, LAN, sieci bezprzewodowe Wi-Fi 2,4 GHz oraz 5 GHz. Graficzna prezentacja jest znacznie czytelniejsza niż liczbowa, zazwyczaj dostępna w innych routerach. Dzięki temu można szybko zorientować się ile danych jest pobieranych i wysyłanych. Szkoda jedynie, że producent nie pokusił się o jeszcze dokładniejsze informacje o statystykach każdego podłączonego klienta.

Kontrola rodzicielska (Parental Control)

DIR-878 – wydajny, dwupasmowy router od D-Linka

Urządzenie wyposażone jest w funkcję kontroli rodzicielskiej (Parental Control). Dzięki niej możliwe jest ograniczenie dostępu do internetu dla wybranego użytkownika (urządzenia podłączonego do routera) na przykład tylko do wybranych godzin. Dzięki temu można w prosty sposób stworzyć ograniczenie dla dzieci zapobiegające zbyt długiemu korzystaniu z internetu. Wraz z możliwością filtrowania i blokowania dostępu do wybranych stron internetowych (funkcja Website Filter) router DIR-878 zapewnia doskonałą ochronę dzieci przed nieodpowiednimi treściami internetowymi. Funkcja kontroli rodzicielskiej może być także wykorzystana nie tylko do ochrony dzieci. W małej firmie jej odpowiednie zastosowanie może chronić przed dostępem do firmowego internetu poza godzinami pracy, oraz blokować możliwość korzystania przez pracowników ze stron i serwisów internetowych odciągających od pracy.

Automatyczny reboot routera (Auto Reboot)

DIR-878 – wydajny, dwupasmowy router od D-Linka

Inną ciekawą funkcją, rzadko spotykaną w domowych routerach jest funkcja automatycznego restartowania routera o wybranej godzinie (Auto Reboot). Funkcja ta może być wykorzystywana jako namiastka funkcji watchdog. Możliwe jest na przykład ustawienie aby router restartował się raz na dobę, czy raz na tydzień. Dzięki temu czyszczony jest bufor danych co może na przykład zapobiegać zawieszaniu się routera przy dużym obciążeniu sieci.

Podsumowanie

Router D-Link DIR-878 to dobra propozycja dla domu. Jest stabilny, wydajny, a dzięki pracy na częstotliwości 2,4 GHz i 5 GHz zapewnia komfort działania zarówno dla starszych, jak i nowszych urządzeń. Gigabitowe porty WAN i LANS sprawiają, że połączenie przewodowe routera jest bardzo szybkie i sprawdzi się idealnie na przykład do rozdzielania internetu z modemu światłowodowego (coraz popularniejszego u operatorów sieci). Szkoda jedynie, że wzorem droższych rozwiązań, na przykład modelu DIR-885L, producent nie umożliwił współpracy ze swoimi narzędziami chmurowymi oferującymi zdalne zarządzanie urządzeniem (mydlink Lite). Podobnie jak w innych modelach routerów D-Link, w DIR-878 zabrakło także obsługi urządzenia w języku polskim.

Plusy:

Minusy:

+ praca na częstotliwości 2,4 GHz i 5 GHz

+ dobry zasięg

+ gigabit WAN i LAN

+ dwurdzeniowy procesor

+ stabilna praca

brak języka polskiego

brak portów USB

dość wysoka cena